Programul ,,Școli sigure și sănătoase” a fost adoptat în ședința de guvern,
printr-o ordonanță de urgență. Actul normativ instituie o procedură simplificată pentru începerea lucrărilor de reabilitare a școlilor care au fost încadrate în gradul I de risc seismic. Programul se va derula până în 2025, sub forma unei colaborări între Ministerul Educației și cel al Dezvoltării. Împreună cu lucrările de consolidare seismică, se vor mai efectua reabilitări, modernizări și se va îmbunătăți performanța energetică a clădirilor. Potrivit actului normativ vor fi eficientizate toate etapele pentru demararea acestor proiecte de consolidare, iar termenele de emitere a avizelor necesare au fost scurtate.

Știri Naționale
Marcăm un moment esențial din istoria noastră: 27 martie 1918, Unirea Basarabiei cu România
,,Astăzi marcăm un moment esențial din istoria noastră: 27 martie 1918, ziua în care Basarabia a revenit acasă, prin voința exprimată democratic în Sfatul Țării.




