În timpul vizitei președintelui Klaus Iohannis în Emiratele Arabe Unite a fost semnat un memorandum de cooperare pentru producția de energie regenerabilă, gaze naturale, energie nucleară, dar și în materie de eficiență energetică

România a mai făcut încă un pas către câștigarea independenței energetice, prin vizita președintelui Klaus Iohannis în Emiratele Arabe Unite. Elementul central al vizitei a fost semnarea unui memorandum de înțelegere în domeniul energiei, prin care se deschid noi moduri de cooperare pentru producția de energie regenerabilă, gaze naturale, energie nucleară, dar și în materie de eficiență energetică și în domeniul revoluționar al producerii de electricitate din hidrogen.
La nivel sectorial, au mai fost semnate două acorduri. Bogdan Badea, CEO al Hidroelectrica, a inițiat un parteneriat de tip joint-venture cu Abu Dhabi Future Energy Company (Masdar) în vederea dezvoltării de proiecte de energie regenerabilă în România. Cosmin Ghiță, CEO Nuclearelectrica, a semnat un memorandum de cooperare cu Emirates Nuclear Energy Cooperation, prin care cele două companii vor colabora în proiectul unităților 3 și 4 de la Cernavodă.
Alte subiecte discutate la nivel înalt au vizat tranziția ecologică și schimbările climatice. Totodată, companiile din Emiratele Arabe Unite au fost invitate să investească în România. În această vizită oficială, Președintele României a fost însoțit de ministrul Energiei, Virgil Popescu, de ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Sebastian Burduja, precum și de ministrul Educației, Ligia Deca.

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe