Sebastian-Ioan Burduja, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării și Eduard Tatian Mititelu, subsecretar de stat în cadrul aceluiaşi minister au fost primiți astăzi la Constanța de Silviu-Iulian Coşa, prefectul judeţului Constanţa, Mihai Lupu, președintele Consiliului Județean Constanța şi de reprezentanţi ai primăriilor şi instituţiilor deconcentrate din judeţ, în cadrul unei dezbateri pe tema transformării digitale a României.
,,Onorat să îl întâmpin astăzi la Constanța pe Sebastian Burduja, ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, un profesionist extrem de implicat în procesul de digitalizare al României. Am discutat cu domnia sa despre ,,Caravana digitalizării”, acest proiect naţional, care, odată implementat va simplifica mult circuitele din actul administrativ și va aduce beneficii reale atât constănțenilor, cât și celor care răspund la solicitările acestora. Digitalizarea înseamnă timp câștigat și o viață mai bună. Constanța trebuie să se miște în ritmul
inovării de la nivel european. Îl asigur pe ministrul Burduja de tot sprijinul meu pentru implementarea proiectului “Caravana digitalizării”. Este important să ne canalizăm energia și priceperea în direcţia dezvoltării acestui judeţ,” a subliniat președintele Consiliului Județean Constanța, Mihai Lupu.

Marian Crușoveanu: Într-un context internațional complicat, transformarea bugetului în pomeni electorale și măsuri populiste riscă să agraveze deficitul bugetar existent
Marian Crușoveanu, deputat PNL Constanța: ,,Într-un context internațional complicat, cu război la graniță, criză în Goful Persic, presiuni economice și România aflată sub monitorizarea agențiilor




