Sursă: Primăria Mihail Kogălniceanu

Primăria Mihail Kogălniceanu a depus o cerere de finanțare pentru proiectul de gestionare a gunoiului de grajd

Primăria Mihail Kogălniceanu a depus cererea de finanțare pentru proiectul „Sisteme integrate de colectare și valorificare a gunoiului de grajd – UAT Mihail Kogălniceanu, județul Constanța”. Solicitarea a fost depusă la Ministerul Mediului, sursa de finanțare fiind Planul Național de Redresare și Reziliență, apelul de proiecte aferent componentei C3 – Managementul Deșeurilor, Investiția I2. Dezvoltarea infrastructurii pentru managementul gunoiului de grajd și al altor deșeuri agricole compostabile, Subinvestiția I2.A-B – Sisteme integrate de colectare și valorificare a gunoiului de grajd.
Prin implementarea proiectului, autoritățile locale intenționează să înființeze un sistem integrat tipic de colectare și valorificare a gunoiului de grajd care va fi compus din următoarele elemente: platformă comunală cu o capacitate maximă de depozitare de 3.000 metri cubi, platforme individuale modulare pentru fermierii mici și mijlocii (cu capacitate de depozitare de 6 și 8 metri cubi) și echipamente pentru gestionarea compostului (buldoexcavator -1 mc/90 CP; tractor – 75/102 CP; brat încărcător atașat – 0,6 mc; remorca 8 to; împrăștietor gunoi de grajd; 8/10 to; vidanja – 5.000 l.).
Valoarea totală a proiectului se ridică la suma de 3.927.967,70 lei, plus TVA.

Sursă: Primăria Mihail Kogălniceanu

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe