Sursă: Facebook, Primăria Constanța

A fost semnat contractul pentru reabilitarea Galeriilor de Artă

,,Construit în anul 1961, imobilul de pe strada Ștefan cel Mare, nr. 15 a primit funcționalitatea de Galerie de Artă începând din 1987, iar de atunci a beneficiat de o singură reabilitare, în anul 1991. Odată cu modernizarea și revitalizarea străzii Ștefan cel Mare, era nevoie ca și Galeriile de Artă, care între timp au devenit nefuncționale, să revină la viață.
Astăzi a fost semnat contractul de execuție a lucrărilor, iar în scurt timp va fi dat ordinul de lucru și vor fi demarate lucrările.
Pentru că imobilul într-o stare avansată de degradare, se vor executa lucrări de înlocuire a tâmplăriei, a materialelor de placare a fațadei, vor fi schimbate plafoane, pardoseli, instalații electrice și sanitare și va fi realizată o copertină de acces. De asemenea, interiorul va fi recompartimentat în sensul că vor fi deființate anumite uși, iar câțiva pereți care nu sunt de rezistență vor fi desființați și va fi construit un alt perete din rigips.
După finalizarea lucrărilor, Constanța va avea din nou un spațiu de expoziție pentru lucrările artiștilor,” au informat reprezentanții Primăriei Constanța.

Sursă: Facebook, Primăria Constanța

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe