Primăria municipiului Constanța sprijină sportul pentru toți și sportul de performanță

Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a felicitat-o pe atleta Alexia Dospin, legitimată la CSM Constanța, pentru performanța remarcabilă obținută la Campionatul European de Atletism U23, desfășurat la Bergen, Norvegia.

Tânăra sportivă, în vârstă de 22 de ani, antrenată de doamna Carmen Botea, a cucerit medalia de aur la proba de triplusalt, cu o săritură de 14,05 metri – cea mai bună performanță personală și totodată rezultatul care i-a adus titlul de campioană europeană.

Competiția a reunit peste 1200 de sportivi din 44 de țări, iar prestația Alexiei a demonstrat încă o dată valoarea școlii constănțene de atletism. În calificări, sportiva reușise o săritură de 13,47 metri, a șasea performanță a probei.

Pe podium s-au clasat, alături de ea:

  • Clemence Rugier (Franța) – 13,93 m
  • Aleksandrija Mitrovic (Serbia) – 13,84 m

Municipalitatea își exprimă aprecierea față de întreaga echipă care a contribuit la acest succes și reafirmă angajamentul de a susține sportivii de performanță care promovează valorile și imaginea orașului Constanța pe plan internațional.

Felicitări, Alexia Dospin! Mult succes în competițiile viitoare!

Sursă: Facebook, Vergil Chițac

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe