92% dintre români simt beneficiile fondurilor europene de coeziune

Românii înțeleg sprijinul concret pe care îl oferă Uniunea Europeană. Conform unui Eurobarometru recent, 92% dintre românii care au participat la studiu au declarat că fondurile europene de coeziune au avut un impact pozitiv asupra regiunii sau țării în care locuiesc. Doar respondenții din Lituania și Polonia au resimțit mai mult decât noi beneficiile fondurilor europene.

Acest rezultat pozitiv se datorează faptului că România este unul dintre cei mai mari beneficiari de fonduri de coeziune, aflându-se pe locul 4 din cele 27 de state membre în ceea ce privește alocările de fonduri nerambursabile.

Este clar că Politica de Coeziune a ajutat România să se dezvolte și să se apropie de nivelul de trai al Europei de Vest. În același timp, întreaga economie europeană are de câștigat de pe urma acestei politici, deoarece generează mai multe investiții, mai multă competitivitate, un nivel de trai mai ridicat și o putere de cumpărare mai mare pentru oameni – aspecte benefice pentru economiile tuturor statelor membre.

De aceea, ca negociator-șef privind bugetul multianual al Uniunii Europene post-2027, unul dintre principalele mele obiective este să întărim Politica de Coeziune și să alocăm un buget cât mai ridicat României din fondurile de coeziune.

Sursă: Facebook, Siegfried Muresan

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe