Municipalitatea investește 78,8 milioane lei pentru dotarea școlilor cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale modern

,,Până la 2 octombrie 2025, Primăria Constanța continuă programul de dotare a unităților de învățământ preuniversitar cu mobilier școlar, materiale didactice și echipamente digitale de ultimă generație.

Beneficiari direcți sunt 68 de unități de învățământ de stat, inclusiv Palatul Copiilor și Clubul Sportiv Școlar Constanța, care acoperă nivelurile preșcolar, primar, gimnazial, profesional și liceal.

Proiectul, finanțat din fonduri europene, are o valoare totală de 78.881.873,20 lei (TVA inclus). Primele livrări au început deja în școlile din municipiu, iar distribuția va continua etapizat până la termenul stabilit, astfel încât în noul an școlar elevii și cadrele didactice să beneficieze de condiții moderne pentru studiu și predare.

Dotările vizează:

  • mobilier școlar adaptat nivelului de învățământ;
  • materiale didactice pentru laboratoare de științe, cabinete școlare și psihopedagogice;
  • echipamente pentru săli de sport și ateliere de practică.

Echipamente digitale achiziționate:

  • 1.130 display-uri interactive cu suport inclus
  • 491 sisteme all-in-one
  • 517 desktopuri cu monitor
  • 922 laptopuri
  • 1.283 echipamente audio
  • 1.235 imprimante multifuncționale
  • 1.169 camere pentru videoconferință
  • 258 routere Wi-Fi
  • 1.157 scannere portabile pentru documente
  • alte soluții tehnologice moderne, conforme cu standardele actuale în educația digital,” au anunțat reprezentanții Primăriei Constanța.

Sursă: Primăria Constanța

 

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe