Bani pentru investițiile locale și termoficare

Alexandru Nazare, Ministrul de Finanțe: ,,Am propus și adoptat în Guvern prelungirea până la 31 decembrie 2025 a perioadei în care primăriile și consiliile județene pot cere împrumuturi de la stat, prin Trezoreria Statului.

Aceste împrumuturi sunt bani pe care statul îi pune temporar la dispoziția autorităților locale pentru a le sprijini să finalizeze proiecte europene din PNRR, să continue investițiile locale și, în același timp, să asigure finanțarea serviciilor de termoficare.

Am introdus un plafon suplimentar de 250 milioane lei dedicat termoficării – pentru plata facturilor restante și acoperirea pierderilor din furnizarea agentului termic. Astfel, orașele vor putea asigura încălzirea populației în sezonul rece 2025–2026.

Împrumuturile sunt acordate în condiții avantajoase, cu dobândă redusă, perioadă flexibilă de rambursare (1–10 ani) și 12 luni de grație.

Sunt măsuri concrete prin care continuăm să sprijinim administrațiile locale să ducă la capăt proiectele de investiții și ajutăm comunitățile să treacă iarna în siguranță, fără riscul întreruperii serviciilor de termoficare.

Cred că investițiile locale sunt printre motoarele dezvoltării României. Vom continua să oferim instrumente financiare stabile și flexibile pentru ca autoritățile locale să poată construi, moderniza și oferi servicii de calitate pentru toți.

Dezvoltarea comunităților înseamnă, în final, o Românie mai puternică.”

Sursă: Facebook, Partidul Național Liberal

 

Mai multe stiri