Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța: ,,Singura instituție care are autoritatea de a verifica situația de la Spitalul Județean Constanța este Ministerul Sănătății”

,,Am urmărit, în ultimele zile, cum „fierbe” mediul online de opinii și de oameni mai mult sau mai puțin politici, „șocați” de ceea ce se întâmplă în spitalul județean. Inițial, m-am amuzat văzând cum se trezesc oameni adormiți de mult. Acum, însă, sunt deja cuprins de revoltă. Circul acesta continuu și „lipitul” de un subiect care aduce imagine sunt de-a dreptul penibile.

Unde erau toți acești oameni când spitalul era vândut bucată cu bucată? Când morții erau autopsiați într-o cămăruță improvizată, fără apă curentă? Când laboratorul spitalului era privat și încasa de 10 ori prețul analizelor? Când carierele de la Drumuri Județene erau închise rând pe rând, ca să se cumpere piatră de la privați? Când clădirile care aparțin Consiliului Județean au fost lăsate să se deterioreze enorm, pentru a putea fi vândute pe nimic? Când Spitalul Mamă și Copilul pierdea finanțarea pentru că nu se obțineau avizele sau când turcii s-au oferit să construiască un spital regional, public, și au fost refuzați?

Domnilor, dacă doriți să vă afirmați, de ce nu ați luat măsuri atunci, să preluați inițiativa, să vă asumați riscuri și înjurături, așa cum îmi asum eu? Poate că, dacă împărțeam presiunea cu dumneavoastră, nu mai era nevoie de demisie. Când lucrurile încep să se miște, acum s-au trezit toți. Toată lumea este expert, toți pacienții se diagnostichează singuri, iar toți „influencerii” care fac bani grei din circul pe care îl devorează publicul credul sunt, brusc, specialiști.

Eu și cetățenii nu avem nevoie de ei. Ne facem treaba bine, ca și până acum, iar acest lucru se vede. Să facă politică și să își câștige imaginea lipindu-se de alte subiecte, mai ales că o parte dintre ei au fost la putere când s-a distrus județul, când se pierdeau în neant 10 milioane de euro pe an.

Dacă eu însumi am considerat că nu este cazul să mă pronunț și am lăsat conducerea spitalului să cerceteze și să semnaleze o problemă ținută, oricum, sub preș de ani buni, deși știută de toți, de ce s-ar pronunța alții? Singura instituție care are autoritatea de a verifica este Ministerul Sănătății. Iar scopul acestei verificări, la care am fost invitat să particip, nu este deloc acela de a „omorî” doctorii. Nimeni nu este perfect, însă ideea este să modificăm legea astfel încât să fie motivați, nu să le dăm în cap.

În încheiere, îmi cer scuze că am postat astăzi, într-o zi de sărbătoare, dar mă îneacă revolta când văd cum se face o manipulare în masă și cum s-a umplut, brusc, online-ul de „fete mari”. Vă doresc o zi calmă și nu vă faceți griji: noi suntem aici să ne facem treaba,” a transmis Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța.

 

Sursă: Facebook, Florin Mitroi

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe