Agenda președintelui de cartier

Consilierul municipal Alexandru Nazîru, împreună cu președintele de cartier Gelu Sauciuc, a avut o întâlnire cu locuitorii din Km 4-5 zona Lidl ( prelungire Sg Nicolae Grindeanu ). Discuția a fost centrată pe eforturile pe care locatarii le fac pentru a reabilita blocurile afectate de incendiul de anul trecut, dar s-au adus în prim plan […]
Cartierul CET-ANDA se mobilizeaza pentru a modifica timpii semaforului de la intersecția Bld. Aurel Vlaicu și Str. Cumpenei.

În acest demers s-a implicat foarte mult Doru Sauciuc, membru în Biroul Politic Local Municipal Constanța. ”Eu sunt ca un președinte de cartier. Vreau să mă implic aici, să adun probleme, să vorbesc cu oamenii și să vedem ce putem soluționa. Rezolvarea lucrurilor mărunte duce la creșterea calității vieții. Am încheiat un capitol pe care […]
O șansă mai mare la sănătate pentru români

Am susținut și am votat proiectul de act normativ privind modificarea și completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății. Potrivit acestuia,” Cabinetele de medicină de familie pot deschide cel mult două puncte secundare de lucru, în alte unități administrativ-teritoriale”. Mai exact, un medic de familie care are cabinet într-o localitate poate deschide unul […]
Întâlnirile din cartiere continuă

Amenajarea spațiilor verzi ca grădini, parcări supraetajate, locuri de joacă și piste de biciclete : PUZ-ul propus pentru cartierul Tomis Nord. Acesta a fost subiectul discuțiilor dintre locuitorii cartierului Tomis Nord, Alexandru Dima, consilier județean PNL, și senatorul Septimiu Bourceanu. Întâlnirea a avut loc sâmbătă, 29 octombrie.
Un teren neîngrijit din cartierul Inel 2 ar putea deveni o zonă recreativă cu locuri de joacă și spații verzi.

Un teren neîngrijit din cartierul Inel 2 ar putea deveni o zonă recreativă cu locuri de joacă și spații verzi. Este soluția unei probleme ridicate de constănțenii din cartierul Inel 2 la întâlnirea cu consilierul local PNL, Costin Avătavului, și cu președintele Organizației Municipale PNL Constanța, Septimiu Bourceanu. A fost o nouă întâlnire cu locuitorii […]
Septimiu Bourceanu – „Cazinoul din Constanța va rivaliza, sigur, cu cele mai frumoase clădiri monument din Europa“
https://www.ziuaconstanta.ro/stiri/actualitate/septimiu-bourceanu-cazinoul-din-constanta-va-rivaliza-sigur-cu-cele-mai-frumoase-cladiri-monument-din-europa-792985.html?fbclid=IwAR2mmNBNb822SJYSGAZmh7a4YUoXvFR-_1fLNHwEYOHOnEgTcXcWZgq0to0
A fost PROMULGAT dreptul la UITARE al supraviețuitorilor de cancer. Bourceanu (PNL): „E dreptul lor la o viață lungă, împlinită, lipsită de discriminare”
https://tomisnews.ro/a-fost-promulgat-dreptul-la-uitare-al-supravietuitorilor-de-cancer-bourceanu-pnl-e-dreptul-lor-la-o-viata-lunga-implinita-lipsita-de-discriminare/
Bourceanu (PNL), pe fondul SECETEI crunte: „Sistemul de irigații trebuie să fie o prioritate națională”
https://tomisnews.ro/bourceanu-pnl-pe-fondul-secetei-crunte-sistemul-de-irigatii-trebuie-sa-fie-o-prioritate-nationala/
Deficit grav de medici de familie! Bourceanu (PNL): „Ar trebui suplimentat numărul de locuri la rezidențiat, iar universitățile să devină mai atractive”
https://tomisnews.ro/deficit-grav-de-medici-de-familie-bourceanu-pnl-ar-trebui-suplimentat-numarul-de-locuri-la-rezidentiat-iar-universitatile-sa-devina-mai-atractive/
Bourceanu (PNL): „NU introducem taxe noi anul acesta, pentru că românii sunt cei care le suportă”
https://tomisnews.ro/bourceanu-pnl-nu-introducem-taxe-noi-anul-acesta-pentru-ca-romanii-sunt-cei-care-le-suporta/