Secretarul de stat în Ministerul Energiei, George Sergiu Niculescu a participat la recepția finală a unei lucrări importante

Secretarul de stat în Ministerul Energiei, George Sergiu Niculescu, a participat alături de Ministrul Virgil Popescu, la recepția, cu 4 luni înainte de termenul contractat, a lucrărilor de înlocuire a firelor de legătură pe conductele de transport țiței import, traversare Dunăre C1-C2 şi Braţul Borcea C3-C4.
,,Am asistat la o premieră în România și anume, înlocuirea conductelor care asigurau subtraversările și care au fost puse în funcțiune în urmă cu mai bine de 50 de ani.
Într-un context global marcat de instabilitatea existentă pe piaţa energiei, cât şi de schimbările climatice, proiectul reprezintă unul dintre principalele obiective de investiții ale societății CONPET SA, care va contribui la consolidarea aprovizionării cu energie a României, în condiţiile reducerii riscurilor de poluare,” a subliniat secretarul de stat în Ministerul Energiei, George Sergiu Niculescu.
,,Modernizarea sistemului naţional de transport va rămâne o prioritate pentru România, care și-a stabilit ca obiectiv strategic transformarea într-un hub energetic în regiune, iar investiţiile realizate aici arată că suntem parteneri serioşi şi de încredere,” a concluzionat George Sergiu Niculescu.

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe