Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a afirmat, miercuri, la reuniunea Comitetului de Miniştri al Convenţiei de Cooperare Poliţienească din Sud-Estul Europei, că această Convenţie ”are un loc crucial” în întărirea eficienţei instituţiilor care acţionează la nivel naţional în combaterea unui fenomen infracţional transfrontalier, care este din ce în ce mai agresiv. ”Mă bucur că astăzi, după Conferinţa ministerială a Forumului Salzburg din luna noiembrie, Ministerul Afacerilor Interne prezidează o nouă întâlnire ministerială, sub preşedinţia României, a unui important mecanism de cooperare regională poliţienească, de data aceasta, alături de Secretariatul Convenţiei pentru Cooperare Poliţienească din Sud-Estul Europei. Este, de fapt, prima reuniune a Comitetului de Miniştri care se desfăşoară la Bucureşti, în România, sub preşedinţia română a convenţiei, deşi am mai deţinut preşedinţia acestui format, în 2012 şi 2017”.

Bogdan Huțucă, deputat PNL Constanța: Aducem un omagiu, cu prilejul Zilei naționale de cinstire a martirilor din temnițele comuniste
,,Aducem un omagiu, cu prilejul Zilei naționale de cinstire a martirilor din temnițele comuniste, celor care au suferit în închisorile comuniste și care au plătit




