Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, a afirmat, miercuri, la reuniunea Comitetului de Miniştri al Convenţiei de Cooperare Poliţienească din Sud-Estul Europei, că această Convenţie ”are un loc crucial” în întărirea eficienţei instituţiilor care acţionează la nivel naţional în combaterea unui fenomen infracţional transfrontalier, care este din ce în ce mai agresiv. ”Mă bucur că astăzi, după Conferinţa ministerială a Forumului Salzburg din luna noiembrie, Ministerul Afacerilor Interne prezidează o nouă întâlnire ministerială, sub preşedinţia României, a unui important mecanism de cooperare regională poliţienească, de data aceasta, alături de Secretariatul Convenţiei pentru Cooperare Poliţienească din Sud-Estul Europei. Este, de fapt, prima reuniune a Comitetului de Miniştri care se desfăşoară la Bucureşti, în România, sub preşedinţia română a convenţiei, deşi am mai deţinut preşedinţia acestui format, în 2012 şi 2017”.

Marian Crușoveanu: Într-un context internațional complicat, transformarea bugetului în pomeni electorale și măsuri populiste riscă să agraveze deficitul bugetar existent
Marian Crușoveanu, deputat PNL Constanța: ,,Într-un context internațional complicat, cu război la graniță, criză în Goful Persic, presiuni economice și România aflată sub monitorizarea agențiilor




