Președintele Klaus Iohannis participă în aceste zile la Summitul Uniunea Europeană – Comunitatea Statelor Latino-Americane și Caraibiene, care se desfășoară în aceste zile la Bruxelles.

,,România a contribuit substanțial la pregătirea acestei reuniuni, inclusiv prin contactele pe care le-am avut cu omologii mei cu ocazia vizitelor făcute în regiune în acest an. Uniunea Europeană prezintă astăzi statelor din America Latină și Caraibi o ofertă concretă și substanțială, iar România este un susținător activ al acesteia. Obiectivele noastre includ intensificarea dialogului politic în jurul valorilor și intereselor noastre comune, precum și aprofundarea relațiilor economice, inclusiv comerciale, pentru a aduce beneficii concrete cetățenilor din regiunile noastre. Voi susține necesitatea unor proiecte concrete, care să genereze valoare adăugată pentru comunitățile locale și noi locuri de muncă, să protejeze mediul și să sprijine transformarea ecologică și digitală a economiilor noastre. Totodată, voi pleda pentru dinamizarea schimburilor și creșterea oportunităților pentru tinerii din cele două regiuni, inclusiv în domeniul educației,” a transmis Președintele Klaus Iohannis.

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe