Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, președințele ANRE, George Niculescu, directorul general al Transgaz, Ion Sterian, însoțiți de primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, au verificat stadiul lucrărilor la noul CET

Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, și viceprimarul municipiului Constanța, Costin Răsăuțeanu, au primit vizita ministrului Energiei, Bogdan Ivan, președințelui ANRE, George Niculescu, și directorului general al Transgaz, Ion Sterian. Scopul vizitei a fost verificarea stadiului lucrărilor la noua centrală termoelectrică.

Bogdan Ivan: „Am verificat stadiul lucrărilor la unitatea de cogenerare de la Constanța, o investiție de peste 740 de milioane lei din fonduri PNRR și de la bugetul de stat, care va fi pregătită si pentru folosirea hidrogenului verde ca înlocuitor al gazului natural. Lucrările avansează și vor fi gata în vara anului viitor.”

Vergil Chițac: „Noua centrală vine în completare proiectului de reabilitarea a rețelelor de termoficare din Constanța. Prin această investiție asigurăm independență energetică a municipiului Constanța. Orașul va beneficia de un sistem de termoficare modern, eficient și sigur. Prețul către populație va fi competitiv și vom reduce din subvențiile acordate de la bugetul local. Totodată, producerea locală a 55 MW de energie electrică va aduce venituri suplimentare la bugetul orașului.”

Lucrările la noua centrală termoelectrică în cogenerare avansează conform graficului. La majoritatea obiectivelor structura și arhitectura sunt realizate în proporție de peste 80%. În prezent, se lucrează la clădirile aferente cazanelor de apă caldă, cazanelor de abur saturat, a pompelor de termoficare și a degazoarelor folosite pentru tratarea apei. De asemenea, se lucrează la uzinarea acumulatorului de căldură. Sunt în curs de execuție 116 piloți necesari pentru zona în care vor fi amplasate motoarele termice. Etapele următoare prevăd continuarea lucrărilor pentru instalarea echipamentelor tehnologice și finalizarea infrastructurii aferente.

Proiectul noii centrale termoelectrice este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 6 – Energie, cu o valoare totală de 742.921.672,15 lei (cu TVA). Din această sumă, peste 512 milioane lei reprezintă fonduri nerambursabile, iar restul constituie contribuție din bugetul local.

Sursă: Facebook, Primăria Constanța

 

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe