Președintele CJ, Florin Mitroi a semnat contractul pentru o nouă investiție majoră în infrastructura rutieră din județul Constanța!

Astăzi, 25 august 2025, a fost semnat Contractul de execuție lucrări pentru proiectul: „𝐑𝐞𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐬̦𝐢 𝐦𝐨𝐝𝐞𝐫𝐧𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐫𝐮𝐦𝐮𝐫𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐣𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐞𝐧𝐞 𝐃𝐉 𝟐𝟐𝟔𝐀 (𝐃𝐍𝟐𝟐/𝐓𝐚𝐫𝐢𝐯𝐞𝐫𝐝𝐞 – 𝐂𝐨𝐠𝐞𝐚𝐥𝐚𝐜) 𝐬̦𝐢 𝐃𝐉 𝟐𝟐𝟔𝐁 (𝐂𝐨𝐠𝐞𝐚𝐥𝐚𝐜 – 𝐆𝐫𝐚̆𝐝𝐢𝐧𝐚 – 𝐏𝐚𝐧𝐭𝐞𝐥𝐢𝐦𝐨𝐧 – 𝐃𝐍𝟐𝐀/𝐂𝐫𝐮𝐜𝐞𝐚)”.

Valoarea contractului: 88,4 milioane lei (fără TVA)

Durata de execuție: 24 luni

Constructor: OYL COMPANY HOLDING

Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța: „Fiecare drum reabilitat aduce comunitățile mai aproape de viitor. Infrastructura modernă înseamnă siguranță, mobilitate și șanse egale pentru toți locuitorii județului Constanța.”

𝐂𝐞 𝐬𝐞 𝐯𝐚 𝐫𝐞𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐩𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭:

-Reabilitarea și modernizarea a 33,86 km de drumuri județene

-Construirea/reabilitarea a 5 poduri

-Amenajarea a 10 stații de transport public

-8 treceri de pietoni adaptate pentru persoane cu dizabilități

-Măsuri pentru siguranța circulației și protejarea faunei – 6 elemente dedicate

-24,28 km de aliniamente de arbori și arbuști

-7,25 km pistă de biciclete

-2.004 mp de trotuare și trasee pietonale

Proiect finanțat prin Programul Regional Sud-Est 2021-2027, Prioritatea P4 – „O regiune accesibilă”.

-Implementare în parteneriat între:

UAT Județul Constanța (lider), UAT Cogealac, UAT Grădina, UAT Pantelimon, UAT Crucea și ADR Sud-Est.

Sursă: Facebook, Florin Mitroi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe