În cadrul programului ,,Vinerea verde”, derulat la nivel național, este încurajată utilizarea transportului public pentru a reduce poluarea cauzată de mașinile personale.
Municipiul Mangalia s-a aliniat la aceste cerințe de aproape un an de zile de când transportul public din localitate este gratuit și realizat cu mașini electrice: ,,Din acest punct de vedere, putem spune că, în Mangalia, Vinerea Verde este în fiecare zi, pentru că de aproape un an, transportul public de călători este gratuit și complet electric.
Mai mult de atât, în eforturile noastre de a atrage investiții majore în stațiunile arondate, dar fără a afecta mediul, am reușit să implementăm un Plan Urbanistic General, care încurajează dezvoltarea pe verticală și menținerea unor suprafețe cât mai generoase de spații verzi, în jurul noilor construcții,” a anunțat Cristian Radu, primarul municipiului Mangalia.

Marian Crușoveanu: Într-un context internațional complicat, transformarea bugetului în pomeni electorale și măsuri populiste riscă să agraveze deficitul bugetar existent
Marian Crușoveanu, deputat PNL Constanța: ,,Într-un context internațional complicat, cu război la graniță, criză în Goful Persic, presiuni economice și România aflată sub monitorizarea agențiilor




