Primăria Valu lui Traian informează că pe teritoriul comunei se desfășoară lucrări de extindere și modernizare a rețelelor publice de alimentare cu apă și de canalizare. Cu toate că aceste lucrări nu sunt finalizate, anumiți cetățeni folosesc sistemul înainte de a fi finalizate lucrările și a fi date în folosință:
,,Vă informăm că în zona Cartierul Tinerelui (Zona F) au fost constatate dejecții în rețeaua publică de canalizare, ceea ce înseamnă că mai multe gospodării au fost racordate ilegal la rețeaua publică de canalizare. Vă atragem atenția că noile tronsoane nu au fost puse înca în funcțiune, adică nu sunt legate la rețeaua centralizată de canalizare și din acest motiv apele reziduale au refulat în partea carosabilă!Vă anunțăm că în perioada următoare se vor face verificări și se vor aplica sancțiuni pentru racordarea la sistemele de utilități publice fără acord de preluare. Vă solicităm să stopați urgent deversarea de ape uzate menajere în rețeaua publică de canalizare până când aceasta va fi dată în funcțiune!” au transmis reprezentanții Primăriei Valu lui Traian.

Marian Crușoveanu: Într-un context internațional complicat, transformarea bugetului în pomeni electorale și măsuri populiste riscă să agraveze deficitul bugetar existent
Marian Crușoveanu, deputat PNL Constanța: ,,Într-un context internațional complicat, cu război la graniță, criză în Goful Persic, presiuni economice și România aflată sub monitorizarea agențiilor




