Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a inaugurat formatul trilateral România – Spania – Polonia în cadrul unei reuniuni care va avea loc la Valencia, Regatul Spaniei.Reuniunea inaugurală va fi găzduită de ministrul Afacerilor Externe, Afacerilor Europene şi Cooperării al Regatului Spaniei, Jose Manuel Albares Bueno, iar Polonia va fi reprezentată de ministrul Afacerilor Externe, Zbigniew Rau.Potrivit unui comunicat al ministerului român de Externe, „iniţierea acestui dialog trilateral reprezintă o materializare a cooperării apropiate între cele trei ţări la nivelul UE şi NATO, în baza intereselor strategice similare şi interconectate, chiar dacă sunt aflate la extremităţi diferite ale continentului european”.

Știri Naționale
Marcăm un moment esențial din istoria noastră: 27 martie 1918, Unirea Basarabiei cu România
,,Astăzi marcăm un moment esențial din istoria noastră: 27 martie 1918, ziua în care Basarabia a revenit acasă, prin voința exprimată democratic în Sfatul Țării.




