Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a inaugurat formatul trilateral România – Spania – Polonia în cadrul unei reuniuni care va avea loc la Valencia, Regatul Spaniei.Reuniunea inaugurală va fi găzduită de ministrul Afacerilor Externe, Afacerilor Europene şi Cooperării al Regatului Spaniei, Jose Manuel Albares Bueno, iar Polonia va fi reprezentată de ministrul Afacerilor Externe, Zbigniew Rau.Potrivit unui comunicat al ministerului român de Externe, „iniţierea acestui dialog trilateral reprezintă o materializare a cooperării apropiate între cele trei ţări la nivelul UE şi NATO, în baza intereselor strategice similare şi interconectate, chiar dacă sunt aflate la extremităţi diferite ale continentului european”.

Marian Crușoveanu
Marian Crușoveanu: Într-un context internațional complicat, transformarea bugetului în pomeni electorale și măsuri populiste riscă să agraveze deficitul bugetar existent
Marian Crușoveanu, deputat PNL Constanța: ,,Într-un context internațional complicat, cu război la graniță, criză în Goful Persic, presiuni economice și România aflată sub monitorizarea agențiilor




