Administrația locală din orașul Negru Vodă derulează proiectul ,,Înființare stații de reîncărcare pentru vehicule electrice”

Avănd în vedere creșterea numărului de automobile electrice și necessitatea amenajării stațiilor de încărcare, primarul Petre Urziceanu a considerat oportun să acceseze fonduri europene. Astfel Primăria Negru Vodă a obținut fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență în cadrul Mecanismului de redresare și reziliență — PNRR/2022/Componenta 10 – Fondul Local – promovarea infrastructurii de reîncărcare pentru vehicule electrice pentru implementarea proiectului „Înființare stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în orașul Negru Vodă, județul Constanța”.
Obiectivul principl îl reprezintă crearea a 12 puncte de reîncarcare, prin montarea a 6 stații de reîncărcare, în localitate, după cum urmează: Staţia de reîncărcare nr. 1 și nr. 2 – Șoseaua Constanței; Staţia de reîncărcare nr. 3 și nr. 4 – Șoseaua Independenței, nr. 15; Staţia de reîncărcare nr. 5 și nr. 6 – Zona „Punctul de trecere al frontierei”.
Prin realizarea acestei investiții autoritățile locale din Negru Vodă și-au propus să atingă următoarele obiective: îmbunătățirea calității mediului, prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin stimularea utilizării vehiculelor electrice; dezvoltarea infrastructurii de alimentare a vehiculelor cu energie electrică; dezvoltarea transportului ecologic.
Conform devizului general, valoare lucrărilor se ridică la suma de 517.769 lei cu TVA.

 

Mai multe stiri

Știri Naționale

𝐏𝐍𝐋 𝐜𝐡𝐞𝐚𝐦𝐚̆ 𝐏𝐒𝐃 𝐥𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥: 𝐑𝐨𝐦𝐚̂𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐮-𝐬̦𝐢 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐞𝐫𝐦𝐢𝐭𝐞 𝐮𝐧 𝐣𝐨𝐜 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐛𝐮𝐠𝐞𝐭𝐮𝐥 𝐧𝐚𝐭̦𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥

Partidul Național Liberal solicită astăzi, cu toată seriozitatea, partenerilor de coaliție din PSD să renunțe la amenințarea de a bloca votul pe legea bugetului de

Citeste mai multe